Cięcie laserowe jest często wykorzystywanym procesem do cięcia wielu różnych materiałów Duża precyzja, prędkość i wszechstronność lasera to wielkie zalety korzystania z procesu cięcia laserowego. Objaśniamy tutaj zasadę działania cięcia laserowego i materiały, do jakich może być wykorzystywane.

Cięcie laserowe stanowi nowoczesną metodę obróbki o podobnych parametrach wymiarowych jak klasyczna obróbka mechaniczna. Podstawowa różnica tkwi w stosowanym czynniku tnącym, który w przypadku cięcia laserowego stanowi gorący promień lasera oraz gaz techniczny o dużej czystości. W zależności od stosowanego urządzenia (przede wszystkim jego mocy) cięcie przeprowadza się na trzy sposoby: metodą spalania, stapiania lub sublimacji.

Zastosowanie laserów w przemyśle:

  • cięcie
  • spawanie
  • znakowanie
  • drążenie otworów
  • obróbka powierzchniowa
  • hartowanie
  • stapianie warstwy powierzchniowej
  • wzbogacanie warstwy przypowierzchniowej w składniki stopowe
  • nakładanie warstwy przypowierzchniowej (natapianie)

Parametry techniczne wycinarek laserowych

  • Moc źródła lasera
  • Wielkość stołu roboczego
  • Dokładność pozycjonowania głowicy tnącej
  • Dokładność zmiany położenia głowicy tnącej
  • Maksymalna prędkość posuwu głowicy

Laser fiber wykorzystuje zaawansowane technologicznie komponenty światłowodowe, aby dostarczyć intensywną wiązkę światła, która może z łatwością ciąć laserowo różne materiały. Są one najlepszym wyborem dla procesów metalowych, takich jak trawienie, wyżarzanie i grawerowanie.

Laser światłowodowy nie obejmuje źródła światła, które jest inne niż lasery CO2. Dotyczy on mechanizmu dostarczania, który wykorzystuje światłowody do skoncentrowania całego światła w jednym punkcie. Światłowód w wycinarce laserowej odbiera światło i wzmacnia je do wskaźnika laserowego.

Głowica tnąca wykorzystuje CNC dla zapewnienia precyzji i dokładności. Ponadto, światłowód posiada serię dodatkowych soczewek ogniskowych, które jeszcze bardziej zwiększają ogólną dokładność całego systemu. Wreszcie, wycinarka laserowa wykorzystuje gaz obojętny jakim jest azot, aby ułatwić proces cięcia. W efekcie eliminuje to dalszą obróbkę krawędzi po cięciu oraz skutkuje nieporównywalnie lepszą jakością w stosunku do wycinania laserowego z użyciem tlenu.

Jeśli chodzi o cięcie laserowe, koszty operacyjne są istotnym czynnikiem. Lasery fiber nie mają jednak takich wymagań konserwacyjnych. Oznacza to, że ogólne koszty eksploatacji i konserwacji maszyn są dość niskie. Jednakże początkowe wymagania kapitałowe związane z zakupem lasera światłowodowego są dość wysokie, co czyni go nieosiągalnym dla małych lub średnich przedsiębiorstw.

DANE MASZYNY

Opis/nazwa maszyny: Laser fibrowy HLF 1530 6kW
Producent: Yawei
Model: HLF 1530 CNC Faserlaser Schneidanlage

 

Lasery włóknowe serii HLF są ultraszybkimi, wysoce precyzyjnymi laserami włóknowymi z najnowszą technologią. Wyposażone w głowicę tnącą Precitec autofocus, sterowanie i napędy z ekranem dotykowym Siemens oraz rezonatory IPG.

Rozmiar arkusza: 3000mm x 1500mm
Wydajność cięcia: stal do 25mm, stal nierdzewna do 20mm, aluminium 15mm

Głowica tnąca PRECITEC Auto Focus – jakość niemieckiej marki

Laser fibrowy HLF wyposażony jest w głowicę tnącą Auto Focus z serii Premium niemieckiego producenta Precitec.

 

Zabezpieczenie przed kolizją głowicy tnącej

W przypadku kolizji, głowica tnąca automatycznie odłącza się od zawieszenia, aby zapobiec poważnym uszkodzeniom. Można ją łatwo ponownie zainstalować, aby zminimalizować czas przestoju.

Sterowanie CNC Siemens – jakość niemieckiej marki

Sterowanie Siemens 840DsL z ekranem dotykowym pozwala nawet niedoświadczonym operatorom na łatwe cięcie programów. LAN, USB są w standardzie. Wykrywanie krawędzi arkusza, regulacja mocy dla ostrych przejść konturowych, wznowienie cięcia po przerwaniu są również zawarte w standardzie.

Rezonator IPG – jakość niemieckiej marki

YAWEI w swoich laserach światłowodowych serii HLF stosuje wyłącznie wysokiej jakości rezonatory IPG o mocy od 1kW do 15kW!

Automatyczne czyszczenie dyszy + kalibracja odległości

Maszyna lasera włóknowego automatycznie czyści dyszę z wszelkich odprysków cięcia w regularnych odstępach czasu, aby zapobiec problemom z cięciem. Po wymianie dyszy następuje automatyczna kalibracja czujnika odległości. Skraca to znacznie czas przezbrojenia.

Rama maszyny – niskie naprężenia

Stalowa rama maszyny jest odprężana po spawaniu, aby zminimalizować naprężenia materiału. Daje to ramie maksymalną sztywność dla maksymalnej wydajności. Obróbka ramy na najnowocześniejszych wielkoformatowych maszynach CNC gwarantuje maksymalną precyzję.

Prowadnice i napędy – z Niemiec i Japonii

Prowadnice liniowe maszyny do lasera fibrowego YAWEI pochodzą z japońskiej firmy THK. Umożliwia to najwyższą dokładność pozycjonowania przy maksymalnej żywotności i minimalnej emisji hałasu.

Spiralne stojaki zębate firmy Wittenstein umożliwiają optymalną dokładność pozycjonowania w wymagających zastosowaniach.

Stolik wahadłowy

Stół wahadłowy umożliwia rozładunek gotowego stołu, podczas gdy drugi stół poddawany jest obróbce w maszynie laserowej. Opcjonalnie można go wyposażyć w stół z rolkami kulkowymi w celu łatwiejszego pozycjonowania arkusza. Przed zmianą stół wahadłowy jest hydraulicznie podnoszony / opuszczany. Zapewnia to zawsze ergonomiczną wysokość załadunku.

Bariery świetlne SICK są umieszczone wokół stołu przeładunkowego, aby chronić operatora przed zagrożeniami.

Zgodność z CE

Laser włóknowy YAWEI serii HLF jest testowany i zatwierdzony przez TÜV Rheinland i posiada oznaczenie CE.

Maszyna lasera światłowodowego jest w pełni zamknięta i posiada panele ze szkła filtracyjnego z przodu i po bokach, aby monitorować proces cięcia.